Uważaj na oszustów na OLX – jak wygląda wyłudzenie danych przez WhatsApp


Uważaj na oszustów na OLX – jak wygląda wyłudzenie danych przez WhatsApp

OLX to jedna z największych platform ogłoszeniowych w Polsce. Codziennie tysiące użytkowników korzysta z niej, aby sprzedawać lub kupować różne produkty. Niestety, z powodu popularności serwisu, na OLX często pojawiają się oszuści, którzy próbują wyłudzić pieniądze lub dane osobowe od naiwnych użytkowników. Jednym z najnowszych sposobów na oszustwo jest wykorzystanie popularnej aplikacji WhatsApp. Oto kilka ważnych informacji, które pomogą Ci uniknąć oszustw na OLX.

Śródtytuł 1 – WhatsApp to nowe narzędzie oszustów
Jak działa nowy sposób wyłudzania danych? Oszuści kontaktują się z użytkownikami OLX przez WhatsApp, udając, że są zespołem obsługi klienta OLX. Ofiarom wysyłają link do strony internetowej, na której proszą o podanie swoich danych osobowych i loginu oraz hasła do konta OLX. Gdy użytkownik wprowadza te informacje, oszuści mają do nich pełny dostęp i mogą dokonywać transakcji w imieniu użytkownika.

Śródtytuł 2 – Jak rozpoznać oszustwo?
Jednym z najważniejszych sposobów, aby rozpoznać oszustwo, jest zwrócenie uwagi na adres strony internetowej. Oszuści często używają przekierowań i fałszywych adresów, aby wprowadzić użytkownika w błąd. Dlatego zawsze należy należy dwa razy sprawdzić adres strony internetowej lub zapytać o niego sprzedającego.

Śródtytuł 3 – Jak chronić swoje dane?
Aby chronić swoje dane, polecamy korzystanie z silnych haseł oraz zmianę ich co jakiś czas. Ważne jest, aby nie udostępniać swojego hasła nikomu, nawet osobom twierdzącym, że pracują dla firmy OLX. OLX nigdy nie prosi o podanie loginu i hasła przez WhatsApp lub e-mail.

Śródtytuł 4 – Co zrobić w przypadku wezwania do podania danych?
Jeżeli otrzymujesz wezwanie do podania swoich danych przez WhatsApp lub e-mail, od razu zignoruj takie żądanie i oznacz takie wiadomości jako spam. Zachowaj również ostrożność przy korzystaniu z internetu w ogóle. Pamiętaj, że oszuści nieustannie szukają nowych sposobów, aby wyłudzić pieniądze lub dane osobowe. Zawsze sprawdzaj wszystkie informacje od sprzedającego przed dokonaniem transakcji.

Podsumowując, oszuści na OLX coraz częściej korzystają z WhatsApp jako narzędzia do wyłudzenia danych. W przypadku kontaktu przez tę aplikację, zawsze zachowaj ostrożność i nie udostępniaj swoich danych osobowych i danych logowania. Unikaj klikania w podejrzane linki i zawsze sprawdzaj, czy sprzedający jest rzeczywiście tym, za kogo się podaje. Pamiętaj, lepsza ostrożność niż potem żal.

Popularne posty